Reparationen av Södertäljebron stoppas

Foto: Trafikverket
Foto: Trafikverket

I samband med att Trafikverket besiktigade de arbeten som hittills utförts på Södertäljebron upptäcktes brister som bedöms vara så allvarliga att arbetena tillfälligt avbrutits.

Vid mätningar i konstruktionen och okulär kontroll på plats konstaterades att det finns avvikelser i de utförda arbetena som inte kan accepteras, då Trafikverket prioriterar full kvalitet och säkerhet i konstruktionen.

– Vi gör nu ett omtag och kommer att fortsätta arbetet å det snaraste. Dessvärre kommer det här att innebära att reparationsarbetena drar ut ännu en del på tiden. Vi kommer snart att kunna lämna en mer utförlig prognos för när vi tror att vi kan vara helt klara. Vi beklagar verkligen att besvären kvarstår ytterligare en tid, säger Anna Niva, ställföreträdande distriktschef på Trafikverket Underhåll.