Krav på ny östfinländsk järnväg via Kotka

En lobbygrupp kräver en ny järnvägslänk mellan Kotka hamn och Sankt Petersburg, Kotka är en av Finlands största exporthamnar, men har ingen direkt spårbunden förbindelse till Ryssland. Foto: Wikipedia/MKF
En lobbygrupp kräver en ny järnvägslänk mellan Kotka hamn och Sankt Petersburg, Kotka är en av Finlands största exporthamnar, men har ingen direkt spårbunden förbindelse till Ryssland. Foto: Wikipedia/MKF

Nyligen besökte en östfinländsk kustbanedelegation landets riksdag för att yrka på byggandet av en extra järnvägslinje från Helsingfors till Sankt Petersburg, men via provinsen Östnyland och staden Kotka. Den ekonomiska nyttan skulle vara stor, säger Mia Heijnsbroek-Wirén, kommunpolitiker i Lovisa.

Delegationen med medlemmar från Borgå, Lovisa och Pyttis besökte riksdagens seminarium kring temat. Meningen var att få svar på öppna frågor. Bland andra deltog utvecklingsminister Sirpa Paatero i seminariet. Det behövs en tågbana genom Östnyland, säger Mia Heijnsbroek-Wirén, SFP-politiker i Lovisa och en av de som deltar i dagens delegation.

Delegationen var ute efter detaljerad information om det är möjligt att få EU-finansiering för bygget av en järnväg. Och hur mycket skulle kalaset kosta idag eftersom den senaste kostnadskalkylen är ungefär tjugo år gammal.

- Delegationens mål var att få järnvägen med i nästa regeringsprogram, och att banan planeras redan under nästa valperiod. För det krävs politisk vilja, säger Heijnsbroek-Wirén.

Delegationen betonar att det är mycket viktigt att med jämna mellanrum påminna om behovet av en järnvägsförbindelse genom Östnyland.

Källa: Finlands Radio