Den 27 augusti tar Linköpings universitet (LiU) och Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) ytterligare ett steg närmare varandra. Detta genom att underteckna ett avtal som ska ge än bättre förutsättningar att arbeta strategiskt och praktiskt inom utbildning, forskning, kompetensförsörjning och innovation.
LiU:s rektor Helen Dannetun och VTI:s generaldirektör Jonas Bjelfvenstam är på plats för att berätta om vilka möjligheter det ger.
VTI och LiU har en lång historia tillsammans då det gäller kunskapsutbyte och forskningssamarbete. Detta kommer att stärkas och fördjupas genom det nya, långsiktiga, avtalet.
– Vårt avtal innebär en strukturerad samverkan på bred front. Förutom det som handlar om FoU och innovationer kommer vi även att dela erfarenheter och samarbeta kring frågor som handlar om ansökningar och finansiering. Vi har redan elva doktorander tillsammans och dessutom samverkar vi om professurer, säger Jonas Bjelfvenstam, generaldirektör på VTI.
Bägge parter hoppas naturligtvis att det som kommer fram ur samarbetet på olika sätt ska komma till nytta i samhället.
– Det finns många exempel på detta genom våra nuvarande samarbeten inom områden som Simulering och modellering; Citylogistik; Transporter, energi och klimat; Human Machine Interaction och Trafikanalys. Vad vi hoppas nu är att avtalet öppnar ännu flera dörrar. Det kan handla om att bygga upp forskarskolor eller andra plattformar där fler fakulteter än som är fallet i dag kan komma att ingå, säger Helen Dannetun, rektor på LiU.