Maersk redovisade en omsättning för det största affärsområdet Maersk Line på 6.902 miljoner dollar för det andra kvartalet 2014 (6.651). Ebitda-resultatet för verksamheten uppgick till 1.024 miljoner dollar (920).
Det framgår av bolagets delårsrapport.
Analytikernas förväntningar var en omsättning på 6.815 miljoner dollar och ett ebitda-resultat på 1.013 miljoner, enligt en sammanställning av SME Direkt.
Det näst största affärsområdet, Maersk Oil, visade en omsättning på 2.272 miljoner dollar (2.059) och ett ebitda-resultat på 1.441 miljoner (1.259) för kvartalet.
Förväntningarna låg här på en försäljning om 2.246 miljoner dollar och ett ebitda-resultat på 1.409 miljoner.
Maersk spår fortsatt att resultatet 2014 kommer att vara betydligt högre än det för 2013, då det uppgick till 3,8
miljarder dollar. Samtidigt höjer Maersk prognosen för det underliggande resultatet för helåret 2014 vilket nu spås uppgå till omkring 4,5 miljarder dollar. Tidigare bedömning var cirka 4,0 miljarder.
Det framgår av bolagets delårsrapport.
Prognosen är exklusive avvecklad verksamhet, förluster relaterade till nedskrivningar och reavinster.
(Nyhetsbyrån Direkt)