Kodexe bygger e-handelsapp till HKC

Applikationen är integrerad med HKCs affärssystem, vilket innebär att produkter, priser och lagersaldo uppdateras automatiskt.
Applikationen är integrerad med HKCs affärssystem, vilket innebär att produkter, priser och lagersaldo uppdateras automatiskt.

Kodexe har skapat en säljapplikation i form av en e-handelsbutik för iPad, med två typer av inloggningar, en för pop up butiker och en för de vanliga butikerna. Med hjälp av applikationen kan säljarna, förutom de varor som finns på plats i butikerna, erbjuda över 5000 produkter direkt i appen.

HKC distribuerar över 5000 produkter till hälsokostbranschen i Sverige. Företaget äger också butiksvarumärket Nature. HKC har flertalet Naturebutiker runt om i landet och har arbetat med att förstärka varumärket genom så kallade pop up butiker runt om i Skåne. Konceptet innebär att man sätter upp en tillfällig butik på en mindre yta i ett köpcentrum där man sedan erbjuder runt 15 produkter ur sortimentet.

Utmaningen var att på kort tid skapa en säljapplikation som skulle användas i Natures pop up butiker och även i kedjans vanliga butiker. Målet var att skapa en e-handel/säljstödsapplikation med över 5000 produkter. Lösningen skulle dessutom vara integrerad med företagets befintliga affärssystem, och gå att koppla upp mot ett nytt affärssystem.

I applikationen kan man bläddra mellan produktkategorier och se vilka erbjudanden som är aktuella. Varje produkt presenteras med bild och informationstext. När kunden bestämt sig, läggs en order i appen, och kunden betalar med iZettle och får varorna hemskickade.