Volvo inför automatisk fartbegränsning med geozoner

Tjänsten är tänkt att säkerställa att fordonet håller låg hastighet. Till exempel i en hamn. Foto: Volvo
Tjänsten är tänkt att säkerställa att fordonet håller låg hastighet. Till exempel i en hamn. Foto: Volvo

Volvo Trucks lanserar nu tjänsten Safety Zones – ett digitalt system för automatisk fartbegränsning i geografiskt definierade områden. Målet är ökad trafiksäkerhet i stadsmiljöer, färre skador inom terminalområden och mindre stress för förare. Systemet begränsar lastbilens hastighet automatiskt och gör det möjligt för åkerier att skapa anpassade säkerhetszoner.

Fart anpassas automatiskt i zonerna
Med hjälp av tjänsten kan åkerier definiera geografiska zoner på en digital karta och sätta en maxhastighet som fordonet automatiskt anpassas till. När en lastbil kör in i zonen, bromsar den automatiskt om farten överstiger den angivna gränsen. Föraren ser i instrumentpanelen att fordonet befinner sig i en fartbegränsad zon.

Om föraren använder farthållare kan hastigheten inte ställas in över gränsen i zonen. Det går dock att tillfälligt överstyra begränsningen genom att trycka ner gaspedalen i botten, så kallad kick-down.

Stadstrafik, hamnar och skolområden
– Med den här tjänsten kan ett åkeri säkerställa att fordonet håller låg hastighet. Till exempel i en hamn, på ett logistikcenter eller i områden med mycket folk och trafik som stadskärnor och runt skolor, säger Johan Rundberg, produktchef på Volvo Trucks.

Syftet med tjänsten är att förbättra säkerheten i trafiken och minska förarens stress.

– Vi utvecklar ständigt våra säkerhetssystem med målet att nå vår långsiktiga vision om noll olyckor med Volvolastbilar, säger Johan Rundberg.

Del av Volvo Connect
Tjänsten är en prenumerationstjänst inom företagets digitala tjänsteportal. I portalen kan fordonsansvarig övervaka händelser som in- och utpassering i zoner, hastighetsöverträdelse och om föraren manuellt överstyrt systemet.

Systemet bygger på geofencingteknik där lastbilens telematikenhet rapporterar sin GPS-position och tar emot instruktioner från flotthanteringssystemet. Upp till 300 zoner kan vara aktiva i en lastbil, och hastighetsgränsen kan ställas från 20 km/h och uppåt.

Källa: Volvo Trucks