Kramp bygger nytt nordiskt centrallager i Danmark

Det nya distributionscentret förväntas vara i full drift i början av 2027 Foto: Kramp
Det nya distributionscentret förväntas vara i full drift i början av 2027 Foto: Kramp

Kramp bygger ett nytt distributionscenter i östra Jylland för att ersätta de befintliga lagren i Danmark och Sverige. Den nya anläggningen ska stå klar 2027 och är en del av en strategisk satsning för att effektivisera logistiken i Norden. Det innebär förändringar för lagerverksamheten i Eslöv, men de lokala säljkontoren i regionen blir kvar.

Kramp investerar i ett nytt nordiskt distributionscenter i östra Jylland, Danmark. Målet är att samla de befintliga lagren i Danmark och Sverige för att höja servicenivån för kunder i Norge, Finland, Sverige och Danmark.

Det nya centret väntas vara i full drift i början av 2027. Satsningen ses som ett strategiskt steg för att frigöra den nordiska marknadens potential.

– Det nya distributionscentret kommer att hålla högsta tekniska standard för att säkerställa optimal effektivitet, snabbhet och precision i lagerhantering, förvaring och distribution. Det stärker vår konkurrenskraft när det gäller pris, sortiment och leverans. I slutändan investerar vi i våra nordiska kunders långsiktiga framgång genom att stärka vår förmåga att ge dem en enastående service, säger Stefan Garsdal, Operations Director, Kramp Nordics.

Eslövslager avvecklas 2025

Under 2025 kommer lagerverksamheten i Eslöv att tas över av lagret i Skjern. För svenska kunder innebär det ett bredare sortiment. När det nya centret står klart kommer även lagerverksamheten i Skjern att flyttas till östra Jylland.

– Ibland innebär det som är bäst för våra kunder och för affären ett pris. Vi är medvetna om vilken påverkan det får för våra lageranställda när vi geografiskt flyttar den operativa verksamheten. Därför kommer vi att ha individuella samtal med berörda medarbetare och ge dem stöd i att hitta vägar framåt, säger Mark Weetink, Managing Director, Kramp Nordics.

Säljkontor och expertis kvar i regionen

De lokala säljkontoren i Eslöv, Skjern, Frogner och Paimio kommer att finnas kvar. Den regionala expertisen betonas som en fortsatt viktig del av den nordiska verksamheten.

– Lika viktigt som vår effektiva leverans av varor är vår lokala närvaro och den djupa kunskap som våra säljteam har byggt upp under åren. Vi kommer att ge dem förutsättningar att finnas nära till hands med sin expertis och service gentemot våra kunder. Denna strategiska satsning säkerställer att våra produktspecialister och andra experter har de bästa förutsättningarna att leverera service i toppklass – med respekt för vårt arv och vår tradition, säger Mark Weetink.