Styrelsen för Kuehne + Nagel International har mottagit Reinhard Langes uppsägning. Reinhard Lange har varit vd för Kuehne + Nagel Group sedan 2009, och han kommer att avgå den 7 maj 2013 vid företagets årsstämma. Fram till kontraktstidens slut den 31 december 2013 kommer Reinhard Lange fortsätta att stödja koncernledningen i ett konsultroll.
För att underlätta övergången till en ny koncernchef har en styrgrupp bildats under ledning av Karl Gernandt, ordförande i Kuehne + Nagel International. Den kommer att ta över uppgifterna från Reinhard Lange. Gruppen kommer att påbörja med den planerade effektiviseringen av de regionala strukturerna och respektive ledningsgrupper.
Karl Gernandt kommer tillsammans med affärsenheternas chefer, Horst-Joachim Schacht för sjöfrakt, Tim Scharwath för flygfrakt, Stefan Paul för väg och järnväg logistik samt Dr Detlef Trefzger för Contract Logistics, att ansvara för genomförandet av den nya strukturen. CFO, Gerard van Kesteren, kommer också att ha en viktig roll för att säkerställa prestanda inom koncernen.
I sina mer än 40 år i tjänst har Reinhard Lange väsentligt bidragit till framgången för Kuehne + Nagel Group. När han började sin professionella karriär med Kuehne + Nagel i Bremen, var han medlem av styrelserna i Asien-Stillahavsområdet och i Tyskland. Därefter blev han blev verkställande direktör för Kuehne + Nagel i Kanada. År 1999 utnämndes han till CEO i styrelsen för Kuehne + Nagel International. Den lyckade utveckling sjöfraktverksamheten, där är Kuehne + Nagel nu är världsledande beror, till stor del Reinhard Langes arbete.