E-handel skapar nya logistiklägen

2011 uppförde Estea en flexibel och modern logistikbyggnad nära Stockholm Arlanda Airport och E4 på 18 676 kvadratmeter till John Deere Forestry. Foto: Estea
2011 uppförde Estea en flexibel och modern logistikbyggnad nära Stockholm Arlanda Airport och E4 på 18 676 kvadratmeter till John Deere Forestry. Foto: Estea

Estea tror på en fortsatt utveckling av de etablerade logistiklägena, men att utvecklingen av e-handeln på sikt kan påverka kartan när det gäller attraktiva logistiklägen.

Fastighets- och förvaltningsbolaget Estea har varit verksamma sedan 2002 och har arbetat mycket med industribyggnader, men sedan 2008 har allt större fokus lagts på nyproducerade lager- och logistikfastigheter.

– Vi har en positiv syn på segmentet, både vad det gäller uppförande av nya byggnader men också på förvärvsmöjligheter av befintliga fastigheter, säger David Ekberg, transaktionsansvarig på Estea.

Fokus på hela Sverige

Företaget har utvecklat nya logistikbyggnader åt bland annat John Deere Forestry, CWS-Boco och 2012 färdigställdes en helt ny logistikbyggnad på 23 500 kvadratmeter åt DSV Solutions i Märsta industriområde, nära Arlanda flygplats och E4. Sedan 2010 har de utvecklat logistikfastigheter på närmare 60 000 kvadratmeter.

– Vi kommer fortsatt vara aktiva när det gäller nyproduktion av logistikfastigheter. Vårt fokus är hela Sverige och det är egentligen bara en slump att det blivit mycket kring Stockholm och Mälardalen. Samtidigt ser vi bra förvärvsmöjligheter avseende befintliga fastigheter. Nyligen genomförde vi vårt första förvärv kring Göteborg och Borås, men även andra delar av Sverige där vi i dagsläget inte är etablerade kan vara intressanta som exempelvis regionerna kring Malmö och Jönköping.

Hyresgäster med snabb tillväxt

Estea har även en lång erfarenhet av e-handelsbolag som hyresgäster. Enligt David Ekberg kommer det med stor sannolikhet bli mer logistikbyggnader som uppförs för den här typen av hyresgäster.

– Utmaningen är att kunna möta deras krav på flexibilitet och möjlighet till expansion i fastigheten. Många gånger är det hyresgäster vars verksamhet har en snabb tillväxt och kontinuerligt ökat behov av mer lokalyta.

Han upplever att många e-handelsbolag lägger större vikt vid faktorer såsom tillgången på arbetskraft och flexibla lokaler när det gäller val av etableringsort.

– Självklart kommer det bli etableringar i redan etablerade logistiklägen, men vi kommer att få se e-handelsföretag som väljer områden som inte är lika etablerade idag. Ett bra exempel är Morgongåva, där bland annat Adlibris har sin distribution och där Discshop, Apotea och Babyland nyligen har etablerat sig, förklarar David Ekberg.