Lynk kan tillverkas på Volvo Cars fabriker

Björn Olsson: Den första modellen från Lynk & Co visades förra året upp på Lindholmen i Göteborg. Arkivbild
Björn Olsson: Den första modellen från Lynk & Co visades förra året upp på Lindholmen i Göteborg. Arkivbild

De kommande modellerna från kinesiska Lynk & Co kan komma att tillverkas i systerbolaget Volvo Cars fabriker i belgiska Gent och amerikanska South Carolina, uppger ägaren Geelys vice vd Alain Visser för Reuters.

Redan nu produceras Lynks SUV 01 på samma fabrik i kinesiska Taizhou där Volvo Cars tillverkar sin nya XC 40.

Enligt planerna ska Lynks modeller börja säljas i Europa 2019 och i USA 2020, men redan den här veckan kommer de att finnas på den kinesiska marknaden.

Bolagets målsättning är att 2021 sälja en halv miljon bilar årligen, varav hälften i Kina och resten fördelat på USA och Europa.