Under ledning av moderator Catharina Elmsäter-Svärd, tillika f.d. infrastrukturminister, inleddes konferensprogrammet för arrangemanget Logistik & Transport som nu äger rum på Svenska Mässan i Göteborg.
Carl-Friedrich zu Knyphausen, chef för logistikutveckling på Zalando, var först ut att äntra talarpodiet.
Zalando, med huvudkontor i Berlin, är Europas största onlinebutik för modekläder, skor och livsstilsprodukter.
Företaget har haft en explosiv tillväxt och finns idag i 14 länder i Europa, har 10 000 anställda och en omsättning på över tre miljarder euro.
– Utvecklingen inom e-handeln är helt otrolig. Vi på Zalando kunde inte ana bara för några år sedan var vi skulle vara idag, säger Carl-Friedrich, vars företag i år gjorde debut på Logistik & Transport i Göteborg.
”Från Zalandos sida är vi mycket intresserade av att träffa nya affärspartners som vi kan utveckla marknaden tillsammans med” uttalade han tidigare till Svenska Mässan.