Det danska konglomeratet AP Møller-Maersk ska delas upp i två divisioner. En ska fokusera på transport och logistik, den andra på energi.
Oljeverksamheten kan i framtiden knoppas av, antingen som en fristående verksamhet eller ihop med andra delar av energidivisionen.
"Det framtida AP Møller-Maersk kommer vara en integrerat transport- och logistikkoncern med digitala och individuella lösningar för kunderna", skriver styrelsen i ett pressmeddelande.
Maersk Oil kommer ingå i Maersk Energy och ska stärka sin position i Nordsjön och antingen separat eller i kombination med annan oljerelaterad verksamhet att knoppas av.
Övriga delar av Maersk Energy blir Maersk Drilling, Maersk Supply Service och Maersk Tankers.
Målet är att hitta en lösning för Maersk Oil inom 24 månader. Tidpunkten beror enligt styrelsen på marknadens utveckling och vilka strukturella möjligheter som uppstår.
(TT-Reuters-Ritzau)