Josefin Kihlberg vann Bussförar-SM – dubbelt finaljubel för Nobina

Vinnarna Bussförar-SM 2025. Foto: Nobina
Vinnarna Bussförar-SM 2025. Foto: Nobina

Josefin Kihlberg från Sundsvall tog hem vinsten i årets Bussförar-SM, som avgjordes den 2 september. Kollegan Jennifer Jönsson från Hagfors gjorde en stark debut genom att ta sig till final på första försöket. Transportbolaget hade därmed två förare bland de främsta i årets tävling.

Josefin, som nyligen återvänt till föraryrket efter studier till energiingenjör, har kört buss sedan 2007 och har en lång erfarenhet av yrket. Jennifer, som tidigare arbetade inom vården, har varit bussförare i snart fyra år. Hon beskriver jobbet som roligt och socialt, och uppskattar att få vara ute på vägarna och möta resenärer.

Finalen föregicks av en träningsdag i Stockholm med coachning och praktiska övningar, samt gemensamma aktiviteter för att ge deltagarna bästa möjliga förberedelser.

– Vi är otroligt stolta över både Jennifer och Josefin. Deras engagemang, yrkesskicklighet och glädje för föraryrket är inspirerande. Att ha två finalister i Bussförar-SM – och dessutom en vinnare, för andra året i rad – visar på den höga kompetens och stolthet som finns bland våra förare. Ett stort grattis till er båda, säger Martin Pagrotsky, VD Nobina Sverige.