Den finländska transportbranschen brottas med samma svårigheter som deras svenska kollegor, Det säger Håkan Stara, åkeriägare i Jakobstad och verksam inom åkeriägarnas branschorganisation SKAL i ett uttalande för radiokanalen YLE.
Östeuropeiska företag med låga chaufförslöner pressar enligt Stara ner lönsamheten för företag som anställer inhemska chaufförer med finska löner.
- Utländska transportföretag ger sig in på cabotagemarknaden i Finland men det är svårt att bevisa någonting, säger Stara.
Cabotage betyder passagerar- eller godstransport inom landet men utförd av ett företag som är registrerat utanför landet.
Den här typen av verksamhet kräver i allmänhet tillstånd men det är svårt att övervaka vilka transporter ett åkeriföretag utför när det väl finns innanför landets gränser.
- Transporter från ett land till ett annat får ske men efter det är det svårt att kontrollera vilka transporter som sker med en långtradare som kanske lämnar Finland två veckor senare, säger Stara.