För en dryg vecka sedan genomfördes tävlingen Örebroregionens hållbaraste förare. Nu står det klart att Emil Jansson från Pilkrogs åkeri kan titulera sig som Örebroregionens hållbaraste förare 2015.
Tävlingen Örebroregionens hållbaraste förare genomfördes den 18 augusti på Trafikcenter i Kumla. Fyra lastbilsförare från transportföretag i länet med gediget och välrenommerat hållbarhetsarbete ställde upp i tävlingen. Priset till vinnaren – Emil Jansson från Pilkrogs åkeri – delades ut på Region Örebro Transport- och Logistikdagar.
Priset består av rätten att titulera sig ”Örebroregionens hållbaraste förare 2015”, ett skulpturpris och möjlighet för åkeriet att presentera sin verksamhet på Trucknet Radio.
Tävlingen bestod av följande grenar:
- trafiksäkerhet
- sparsam körning via Eco2trainer
- teoriprov om tung fordonstrafik
- halkkörning
Tävlingen är del av projektet Gröna logistikregion som syftar till att bidra till mer klimatsmarta och effektiva godstransporter.