Amerikanska Caterpillar, som bland annat tillverkar anläggningsmaskiner och motorer, sänker försäljningsprognosen och vinstprognosen för helåret 2013. Det framgår av delårsrapporten.
Försäljningen väntas landa i intervallet 56-58 miljarder dollar, mot tidigare 57-61 miljarder dollar.
Sänkningen av försäljningsprognosen beror främst på fortsatta neddragningar av maskinlager hos återförsäljare under 2013, enligt delårsrapporten.
Prognosen för den justerade vinsten per aktien väntas uppgå till cirka 6:50 dollar. Här låg den tidigare prognosen på cirka 7 dollar.
Analytikernas förväntningar låg på en vinst per aktie om cirka 6:81 dollar och en försäljning på 58,6 miljarder inför rapporten.
Caterpillar räknar med att investeringarna blir under 3 miljarder dollar 2013, att jämföra med 3,4 miljarder dollar 2012.
Construction Industries
Caterpillars försäljning inom segmentet Construction Industries, anläggningsmaskiner, minskade med 9 procent till 4,9 miljarder dollar under det andra kvartalet.
Rörelseresultatet inom anläggningsmaskiner minskade med 47 procent till 362 miljoner dollar. Det framgår av Caterpillar kvartalsrapport.
Affärsområdet Resource Industries, som till störst del utgörs av gruvindustrin, visade en minskad försäljning med 34 procent till 3,6 miljarder dollar.
Rörelseresultatet inom Resource Industries sjönk med 61 procent till 550 miljoner dollar.