SSI Schäfer bygger höglager åt Dafgårds

Bild: SSi Schäfer
Bild: SSi Schäfer

SSI Schäfer blev valda att bygga Dafgårds nya anläggning i Källby där det ska förvaras färdiga frysrätter.

I tre generationer har det svenska familjeägda företaget Dafgårds utvecklat och levererat frysta färdigrätter. Allt startade under 1930-talet då Gunnar Dafgård stod på torget i staden Lidköping och sålde produkterna.  Idag är Dafgårds ett av de populäraste varumärkena inom färdigmat och har idag cirka 1 000 anställda och producerar 40 miljoner Billys Pizza-rätter varje år och 400 000 köttbullar – varje timme.

- De senaste åren av tillväxt har skapat en utmaning för vår logistik, säger Anders Dafgård, Teknisk Chef på företaget och fortsätter

- Våra lagerutrymmen är för närvarande för små och vi har inte tillräckligt med förvaringsplats för en framtida tillväxt. Under högsäsong behöver vi till och med utnyttja extern förvaring för våra produkter. Vår logistiska process har blivit för dyr, så vi bestämde oss för att centralisera alla våra lager och bygga ett toppmodernt logistikcentra.

Företaget skrev kontrakt med SSI Schäfer avseende ett nytt djupfrys-lager i Källby för förvaring av Dafgårds produkter, i en temperatur av -28°C. Det nya höglagret kommer att innehålla mer än 30 000 pallplatser. Dessa kommer att vara styrda av 6 stycken SSI Schäfer EXYZ-kranar för dubbel djuplagring och hämtning. Leveransen inkluderar även ett Conveyor-system som är direkt kopplat till produktionsanläggningen, ett nytt distributionsområde och SSI Schäfers logistikmjukvara Wamas.