Emirates SkyCargo, flygbolaget Emirates fraktdivision, ökar lastkapaciteten till Tunis och Abidjan genom att sätta in en fraktmaskin en gång i veckan till bägge städerna.
Bolagets Boeing 777F har kapacitet att lasta 103 ton och ökar därmed bolagets totala lastmängd, som för närvarande är 200 ton till Tunis genom den dagliga passagerarlinjen och 300 ton till Abidjan genom en daglig passagerarlinje och en delad linje som går vidare till Accra.
- Afrika är en snabbt växande fraktmarknad för oss och de nya linjerna medför en rad affärsmöjligheter för handel mellan Tunisien och Elfenbenskusten och länder i Europa, Mellanöstern och Asien, säger Nabil Sultan, som är Emirates Divisional Senior Vice President, Flygfrakt.
Emirates SkyCargos skandinaviska fraktnav finns sedan 2004 på Göteborg Landvetters flygplats. Under 2013 utökades bolagets fraktlinjer med Hanoi, Chicago, Kano i Nigeria och Quito i Ecuador samtidigt som betydande fraktkapacitet tillkom på nya passagerarlinjer, däribland till Stockholm, Arlanda. Totalt betjänar fraktflottan 46 destinationer med 12 flygplan, 10 B777F och två Boeing 747-400 ERF. Tretton av bolagets fraktdestinationer finns i Afrika. Från och med 1 maj flyger Emirates SkyCargo från den nya fraktterminalen på Dubai World Central’s Al Maktoum International Airport.