Lastbilstillverkaren Volvo kan komma att nyanställa 400-500 personer vid Tuvefabriken i Göteborg, meddelar vd Martin Lundstedt.
Beskedet kommer med en oväntat stark delårsrapport.
Volvo redovisar en oväntat hög vinst för årets andra kvartal och på börsen är det tummen upp. Aktien stiger med drygt 1 procent på Stockholmsbörsen.
Lastbilsjätten redovisar en vinst före skatt på 3,4 miljarder kronor för andra kvartalet. Det kan jämföras med vinsten på 6,4 miljarder kronor samma period 2015.
Resultatet ökade
Analytiker hade i genomsnitt räknat med en vinst på 2,8 miljarder kronor, enligt Reuters sammanställning.
I resultatet ingår en avsättning på 2,3 miljarder kopplad till EU-kommissionens utredning om misstänkt kartellbildning i lastbilsbranschen.
Rörelseresultat ökade till 6,1 miljarder kronor, från ett år tidigare. Det motsvarar en rörelsemarginal på 7,8 procent.
Volvos vd Martin Lundstedt är nöjd med resultatet för andra kvartalet.
-Vi gör ännu ett bra kvartal där vi förbättrar vår underliggande lönsamhet och det är extra glädjande att vi når upp till en rörelsemarginal på tio procent i vår lastbilsrörelse, säger Lundstedt till TT.
"Mycket glada"
Omsättningen uppgick till 78,9 miljarder kronor, jämfört med 84,8 miljarder kronor ett år tidigare.
Volvo meddelade samtidigt att bolaget kommer att dra ner antalet anställda i Nordamerika med cirka 300 personer.
-Vi behöver justera ner antalet anställda för att få en bättre balans mellan produktionsnivåer, lagernivåer och efterfrågan, säger vd Martin Lundstedt.
Däremot behöver Volvo nyanställa 400-500 personer i Tuvefabriken i Göteborg.
-Det är vi mycket glada för, säger Martin Lundstedt.
Leveranser av lastbilar sjönk till 52 670, ned från 55 613 under andra kvartalet i fjol. Samtidigt föll orderingången på lastbilar till 45 422, från 49 551 ett år tidigare.
Analytiker hade i snitt räknat med en orderingång på drygt 49 000, enligt en Reutersenkät.
Lundstedt vill inte kommentera EU-kommissionens utredning om misstänkt kartellbildning.
-Vi har samarbetat fullt ut med kommissionen sedan januari 2011 och det fortsätter vi att göra. Men fram till att kommissionen kommunicerar någonting så varken kan eller vill vi kommentera, utan vi avvaktar tills kommissionen kommer med ett beslut.
"Mycket osäkerhet"
Anläggningsmaskiner har varit ett sorgebarn under en längre tid men Martin Lundstedt ser ljuspunkter.
-Vi tycker att vi har en bra utveckling givet den väldigt starka motvind som finns ute marknaderna vad gäller total volymer och efterfrågan både inom gruvsegment och anläggningsmaskiner generellt, säger han Volvo lämnar ingen prognos för resten av året, men Martin Lundstedt konstaterar att "vi lever i en tid med mycket osäkerhet".
-Det gäller att klara de olika svängningarna på marknaden på ett bra sätt. Vi har en sättning i Nordamerika och där har vi successivt följt med nedåt. Samtidigt har vi har en bra efterfrågan i Europa och där följer vi med lite uppåt.
(TT)