Alstom lanserar ny tunnelbanevagn MF19 i Paris

Den första MF19-tunnelbanevagnen har tagits i bruk på linje 10 i Paris tunnelbana. Foto: Alstom
Den första MF19-tunnelbanevagnen har tagits i bruk på linje 10 i Paris tunnelbana. Foto: Alstom

Den första MF19-tunnelbanevagnen från Alstom har nu tagits i bruk på linje 10 i Paris tunnelbana. Det markerar starten på en omfattande modernisering av stadens kollektivtrafik – ett projekt som drivs av Île-de-France Mobilités i samarbete med RATP och helt finansieras av regionen.

De nya tågen kommer successivt att ersätta tre generationer av äldre tåg på totalt åtta linjer: 10, 7bis, 3bis, 13, 12, 8, 3 och 7.

– I dag bevittnar vi ett historiskt ögonblick för kollektivtrafiken i Île-de-France. MF19 kommer att förändra passagerarnas vardag och omforma Paris tunnelbana på lång sikt, sade Frédéric Wiscart, vd för Alstom Frankrike.

Komfort, tillgänglighet och säkerhet i fokus

Den nya MF19-serien är ett tekniskt genombrott, utformad för att kombinera komfort, tillgänglighet och energieffektivitet. Tågen har bland annat:

  • Ventilerad och kyld inomhusluft
  • Ergonomiska säten och USB-portar
  • Full LED-belysning med justerat ljusflöde
  • Genomgående gångar mellan vagnarna (“boa-design”)
  • Två inredningsvarianter: en komfortversion och en kapacitetsversion
  • Breda dörrar och reserverade platser för personer med nedsatt rörlighet
  • Realtidsskärmar med information om stationer, byten och eventuella störningar
  • Videobaserad säkerhetsövervakning

Tågen är utformade för att kunna förlängas eller kortas beroende på linjens behov. Varje MF19 kan bestå av fyra eller fem vagnar och mäta mellan 61 och 77,5 meter, med möjlighet till automatisk körning eller förarhytt.

Den modulära konstruktionen innebär att tågen enkelt kan byggas om när förutsättningarna ändras – till exempel genom att ersätta förarhytten med ett automatiskt styrsystem.

Högteknologiskt signalsystem och fransk tillverkning

För att möjliggöra MF19:s drift har Alstom implementerat ett nytt ombordbaserat hastighets- och säkerhetssystem enligt RATP:s Octys-standard. Systemet bygger på CBTC-teknik (Communication-Based Train Control), som övervakar tågets position och hastighet med mycket hög precision.

Teknologin har utvecklats i samarbete med RATP och används redan på flera linjer, bland annat 5, 6, 9 och 11. Nu utrustas även linje 10, samt de mindre linjerna 7bis och 3bis, med samma lösning.

Projektet engagerar 2 300 Alstom-anställda, varav 700 ingenjörer, vid åtta produktionsanläggningar i Frankrike:

  • Valenciennes-Petite Forêt och Crespin: design, montering, tester och godkännande
  • Le Creusot och Crespin: tillverkning av boggier
  • Ornans: elmotorer
  • Tarbes: drivsystem
  • Toulouse: elektriska kablar
  • Villeurbanne: ombordelektronik
  • Aix-en-Provence: IT-säkerhet

Produktionen följer den plan som fastställts av Île-de-France Mobilités och RATP. En ny monteringslinje har nyligen öppnats i Valenciennes för att möta den ökade produktionstakten.

Del av Alstoms Metropolis-serie

MF19 ingår i Alstoms Metropolis-serie, en global familj av tunnelbanetåg som har använts i över 60 år i städer världen över. Mer än 80 kunder internationellt använder redan Metropolis-tåg, vilket gör serien till en av de mest spridda i världen.

Med MF19 fördjupar Alstom sitt engagemang för ”smart och hållbar mobilitet”, samtidigt som projektet stärker den franska industrins position inom järnvägsteknik.

– MF19 representerar både innovation och kontinuitet. Det är resultatet av fransk ingenjörskonst och en stark regional vilja att modernisera kollektivtrafiken, sade en talesperson för Île-de-France Mobilités.

Källa: Alstom / Île-de-France Mobilités / RATP