I Brunna logistikområde i Upplands Bro kommun norr om Stockholm bygger Ica ett nytt automatiserat och robotiserat e-handelslager. Det nya lagret, som beräknas stå klart 2022. Första spadtaget till det som så småningom ska bli en av Sveriges modernaste lageranläggningar togs i oktober 2019
Text: Annika Wihlborg
Satsningen på den nya lageranläggningen inleddes när Ica förvärvade drygt 150 000 kvadratmeter mark i Brunna. 2021 byter Ica till den brittiska e-handelsteknikleverantören Ocados världsledande e-handelsplattform. Den nya lageranläggningen, som står klar året därpå, utrustas förstås med den allra senaste robottekniken från Ocado. Tanken är att Ica ska kunna öka lönsamheten i sin e-handelsaffär genom att automatisera stora delar av varuhanteringen. Ica räknar med en effektivisering på drygt trettio procent när den nya lageranläggningen står klar och har tagits i bruk.
Har förvärvat ytterligare fastighet i Brunna
Anledningen till att Ica valt just Brunna är, enligt Anna Hedström, pressansvarig på Icagruppen, att det är ett strategiskt bra geografiskt läge med goda förbindelser. Ica har stor tilltro till Brunnas framtid som logistikläge. Våren 2019 förvärvade Ica Fastigheter nämligen dessutom ytterligare en fastighet i Brunna på drygt 1 300 000 kvadratmeter. Den ligger i direkt anslutning till tomten där det högautomatiserade lagret ska byggas.