Freja Sverige firar tioårsjubileum

Foto: Freja Sverige
Foto: Freja Sverige

Freja Sverige trafikerar Norden och kontinenten med 320 trailers och har ett heltäckande inrikes system med lokala underleverantörer. Den 1:a april firade bolaget tioårsjubileum. Det skriver Freja Sverige i ett pressmeddelande.

Resan i Sverige startade med en etablering i Helsingborg, med en personalstyrka på knappt 10 personer, och kort därefter köptes Euro Traffic Helsingborg och TKS i Tumba. Under 2008 köper Freja Åkeribolaget i Helsingborg som tillsammans med TKS i Tumba fusioneras in i Freja under 2009.

Under våren 2010 etablerar sig bolaget med kontor och terminal i Jönköping vilket är en viktig kugge för den växande norden och inrikes verksamheten. Freja förvärvar ATS i Växjö under sommaren 2010. Verksamheten i Växjö flyttas till Jönköping och Helsingborg under våren 2012.

I maj 2013 öppnar bolaget kontor i Göteborg och finns nu på fyra strategiska orter i Sverige med cirka 100 anställda.

2017 flyttar Freja i Helsingborg hela sin verksamhet till nya lokaler, beläget strax intill E6, där man med egen terminal styr transporter till och från hela kontinenten, Norden och inom Sverige.